Jumat, 22 April 2016

Mało elementów właściwie nie podkreśli krawędzi trawnika względnie rabaty jak małe żywe plot.

Niesłychanie wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Jeśli chcemy zęby nasze żywe plot było nadzwyczaj strzeliste zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie może być dosyć utrudnione.

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika lub kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych terenach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać naturalne bogactwo w ryzach albo osłonią gołe placki gleby. Ładnie uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie ewentualnie strzeliste roślinne ploty wolno pozyskać z roślin zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej grupy są o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, mimo to jego zmianę Fastigiata Robusta można odłożyć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka wschodził natomiast zatrzyma filarowy zarys.

O ile wasz zakątek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych typów maja klasy o jasnych lub pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zrozumiałego w słońcu, jednakże nawet w chłodu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, prawie oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar