Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na ogrodzenie z plastyku na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę sztachetowa tworzy się z głazów przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych konturach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, by forma każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia PCV z Jastrzębie-Zdrój z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar